Dla Polski wzrosła prognoza gospodarcza

Publikacja „Rzeczpospolita” opublikowała dane otrzymane z MFW, które przewidują, że w 2019 roku pod względem dochodu na mieszkańca Polska może pokonać Portugalię.

Zauważono również, że już dwa kolejne lata dla tych wskaźników Polska wyprzedza Grecję, z przerwą 5,4%.

To dowiedziałem się, że Komisja Europejska czyni prognozę, że polska gospodarka wzrośnie do 4,3% PKB, tak, że rozwój gospodarczy Polski będzie na piątym miejscu wśród krajów europejskich.

Głównymi czynnikami wpływającymi na wzrost gospodarki są konsumpcja i inwestycje, a także wzrost płac, który ostatnio rozwijał się w szybkim tempie. Fakt, że Polacy zwiększyli siłę nabywczą, mówi, że zaczęli nabywać więcej różnych towarów, i tak codziennie, jak i większych zakupów.

W pierwszym kwartale zarejestrowano 140 tysięcy nowych samochodów

Tylko w ciągu trzech miesięcy tego roku zarejestrowano około 140 tysięcy nowych samochodów, a liczba ta jest o prawie 11% większa niż w tym samym okresie w 2017 roku. I, jak twierdzi szef Związku Przemysłu Samochodowego, stało się bardziej rejestrowanie samochodów, których silniki zasilane są prądem.

Warto zauważyć, że taki przyjazny dla środowiska środek transportu jest popularny wśród mieszkańców wielu krajów, w tym Polski, gdzie rośnie liczba punktów za ładowanie samochodów.

Ponadto Polacy zaczęli częściej podróżować w podróże turystyczne, zwiedzać różne kraje i podróżować we własnym kraju.

Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej, w ciągu najbliższych dwóch lat tempo wzrostu polskiej gospodarki będzie rozwijać się dwa razy szybciej niż w Portugalii. Obecnie średnia miesięczna pensja dla Portugalczyków jest o 20 euro niższa niż dla Polaków, a jeśli ten trend się utrzyma, to za dziewięć lat Polska może liczyć na to, że będzie w stanie wyprzedzić Włochy. Sukces ten został osiągnięty dzięki temu, że rząd kraju wybrał właściwy kierunek rozwoju gospodarczego.