Obchodził 185 lat od krwawej bitwy pod Olszynka Grochowska

26021618Jedną z wielkich bitew między Rosją i Polsce miała miejsce w XIV wieku, a dziś wyznacza sto ośmdziesiąt i pięć lat od daty tej krwawej bitwy.

Zdarzenie to miało miejsce w pobliżu małej wioski walenie, który znajduje się na terytorium Polski. Od pojawiła się armia rosyjska, w której było ponad siedemdziesiąt tysięcy ludzi pod wodzą hrabiego Dibicha.

Strona polska armia prowadzona przez Radziwiłła, znacznie liczniejsze ludzi, a tym samym straty były znacznie więcej. Na polu bitwy pozostało leżącego prawie dziewięć i pół tysiąca rosyjskich i ponad dwanaście tysięcy polskich.

Za panowania Mikołaja I, został wydany rozkaz o wzniesienie pomnika na miejscu bitwy, która została wykonana z żeliwa w formie ośmiobocznej piramidy, ozdobiona Krzyża. Jednak w latach dwudziestych ubiegłego wieku, pomnik został zburzony. Jesienią tego samego roku, po tej walce, Polskie powstanie narodowe wyzwolenie została rozwiązana, ale to historyczna data jest znana i zapamiętany przez wielu mieszkańców naszej planety.

Czytaj więcej:
Gdańsk;
Mońki;
Kolno;
Wasilków;
Siemiatycze;