Oczekuje się wzrostu kosztów energii elektrycznej w Polsce

Obecnie koszt towarów, w tym żywności, w Polsce jest w większości przypadków tańszy niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Jak jednak wynika z artykułu „Rzeczpospolita”, w przyszłym roku spodziewany jest wzrost kosztów energii elektrycznej, co najmniej o 15%. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw przemysłowych, ale także ludności.

Oczywiście spowoduje to wzrost cen wielu towarów, co negatywnie wpłynie na ich realizację, zarówno na terytorium własnego państwa, jak i na eksportowanym.

Nie jest tajemnicą dla nikogo, że obecnie polskie produkty cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku międzynarodowym, co umożliwia firmom zwiększenie wielkości produkcji, tworzenie nowych miejsc pracy.

Eksperci przewidują, że wraz ze wzrostem cen energii i, jak wiadomo, koszt węgla i gazu jest również rośnie, a w tej chwili cena hurtowa wymiany energii o 70% wyższe w porównaniu do ubiegłego roku, gdy towary będą droższe.

Do 2020 r. Ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć o 50%

Ponadto niektórzy analitycy nie wykluczają, że w 2020 r. Koszt energii elektrycznej może wzrosnąć o 50%. Być może właśnie dlatego rząd kraju opracowuje i wdraża różne programy i projekty, zarówno w celu oszczędzania energii elektrycznej, jak i korzystania z alternatywnych źródeł, takich jak generatory wiatrowe i panele słoneczne.

Innym ważnym czynnikiem jest fakt, że Komisja Europejska zwraca uwagę na potrzebę działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, ponieważ w niektórych miastach, poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne granice.

Jednym z takich projektów jest pomoc obywatelom, którzy zmieniają kotły na paliwo stałe opalane węglem lub gazem, co w dużym stopniu ogranicza uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery.

Również na drogach Polski rośnie liczba pojazdów elektrycznych, nie tylko samochodów, ale także autobusów produkowanych przez polską firmę. Stało się również wiadomo, że firma PERN zdecydowała się na zwiększenie rezerw paliwa, w tym ropy naftowej.