W Polsce niskie ceny skupu jagód

Już od wielu lat Polska jest liderem wśród krajów UE w eksporcie jagód. Każdego roku coraz więcej rolników przydziela plantacji do uprawy truskawek, malin, porzeczek i innych owoców jagodowych, które są popytu, zarówno w kraju jak i za granicą.

Należy zauważyć, że rolnicy uprawiający te rośliny są zwracając uwagę na nowoczesnych technologiach, dając pierwszeństwo do obróbki ręcznej, z takim skutkiem, że produkty nie zawierają szkodliwych substancji i przyjazny dla środowiska.

Istnieje jednak szereg problemów, z jakimi borykają się polscy ogrodnicy.

Gdy stało się znane z publikacji literaturowych Polska The Times, w tym roku owoce są zbyt niskie ceny zakupu hurtowych, co powoduje, że większość przedsiębiorców nie są w stanie płacić pensje zbieraczy jagód, z powodu których duża liczba uprawy mogą pozostać na plantacjach.

Za kilogram malin oferuje 2 zł

Trzy lata temu, odbiorców hurtowych za kilogram malin dano sześć złotych, jego wartość nie przekracza dwóch złotych w tym roku. Według obliczeń rolników do przetworzenia obszarów, na wynagrodzenia i rozwijać w przyszłości, za kilogram malin nie może być mniejsza niż 3,5 zł.

Dzięki niskiej cenie zakupu sytuacja w obliczu nie tylko rolników, plantatorów malin, ale również inne jagody.

Na przykład w tym roku kilogram agrestu oferują nie więcej niż 60 groszy, podczas gdy rok temu cena była dwa złote. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do regionów wschodnich, gdzie duża liczba osób zaangażowanych w sektorze rolnym, w tym uprawy jagód, owoców i innych produktów. Dlatego rolnicy zwracają się do rządu, aby rozwiązać sytuację na rynku hurtowym lub zapewnić rekompensatę dla rolników nie trzeba orać plantacji.

Warto zauważyć, że w tym sektorze obejmuje dużą liczbę miejsc pracy, fakt, że nowa prywatna firma zajmująca się produkcją produktów rolnych są rejestrowane co roku.