W Polsce ocieplone zostaną domy prywatne

Z uwagi na to, że Europejski Trybunał uznał, że Polska naruszyła zasady dotyczące jakości powietrza, rząd opracował zestaw programów mających na celu jego poprawę.

Jednym z nich jest ocieplenie 1,5 miliona prywatnych domów, które wymagają modernizacji termicznej.

Realizacja tego projektu potrwa około pięciu lat, co ostatecznie będzie miało pozytywny wpływ na czystość powietrza.

Faktem jest, że jedną z przyczyn pojawienia się smogu jest fakt, że stosunkowo duża kategoria ludzi żyjących w sektorze prywatnym ogrzewa swoje pomieszczenia za pomocą złej jakości węgla i innych materiałów, które po spaleniu uwalniają dużą ilość szkodliwych substancji.

W związku z tym podjęto decyzję o utworzeniu specjalnej komisji, która będzie monitorować jakość węgla, zarówno w kopalniach roboczych, jak i składowanych w magazynach. Obecnie ponad 13 milionów gospodarstw ogrzewanych jest węglem w Polsce.

Rząd przydzieli niezbędne kwoty funduszy

Jak wiadomo ze słów szefa wydziału Jadvigi Emilewicza, do ocieplenia jednego domu, którego powierzchnia wynosi 150 metrów kwadratowych, potrzeba około 70 tysięcy złotych.

Oczywiście realizacja tego programu będzie wymagać znacznych kosztów, ale poprawi to sytuację środowiskową w kraju. Ważnym czynnikiem jest to, że w Polsce istnieją przywileje, w tym opłaty za energię elektryczną dla osób, które zdecydowały się zastąpić elektryczne kotły na paliwo stałe.

Każdego roku na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów, dlatego też rząd zwraca uwagę na promowanie przyjaznych dla środowiska środków transportu, zarówno osobistych, jak i publicznych.

Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwa krajowe zajmują się produkcją autobusów pracujących na silnikach elektrycznych, dokonuje się stopniowej wymiany pojazdów w pojazdach.

Ponadto otwierane są nowe punkty ładowania pojazdów elektrycznych, co ułatwia korzystanie z tego rodzaju transportu. W piątek rząd zatwierdził realizację programu Clean Air.