W Polsce oznaczone 106 rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej

1702166Wczoraj w Polsce sto szósta rocznica urodzin Ireny Sendlerowej z Zauważono, że w czasie wojny przeciwko faszystowskim najeźdźcą uratował życie ponad dwa tysiące żydowskich dzieci.

Na początku wojny w kraju zorganizowanym przez Radę, który pomagał Żydom, w których Irena czele działu dziecięcego. Jako pracownik Warszawską Radą Ochrony Społecznej, które w tym czasie prowadził okupantów, miała okazję odwiedzić getta.

Wykorzystując ten moment, Irene dostarczane do leków i żywności, a także mogła mieć dzieci, którzy zostali następnie osłoniętych przez obywateli polskich i schroniskach. Niemniej jednak, że został aresztowany i skazany na śmierć. Dzięki organizacji, w której pracowała, udało jej się uciec z niewoli, po czym ona też pomógł żydowskich dzieci. Po wojnie nadal być zaangażowane w działalność publiczną, za którą został odznaczony medalem „Sprawiedliwy Gentile”. Znacznie później, na początku tego stulecia, Irene otrzymał Order Orła Białego, który jest honorowym w tym kraju. W roku dwa tysiące ósmego, Irena Sendlerowa zmarła.

Czytaj więcej:
Polkowice;
Nowa Ruda;
Świebodzice;
Jawor;
Kłodzko;