W Polsce znaczna ilość pieniędzy jest przeznaczana corocznie na rozwój infrastruktury, zwłaszcza przy poprawie sytuacji gospodarczej.
Jednym z wielkich programów, na który składa się 220 projektów, jest inwestowanie w rozwój linii kolejowej. Głównym celem jest modernizacja szlaków komunikacyjnych o łącznej długości około dziewięciu tysięcy kilometrów.
W tej chwili wykonano już wiele prac na łączną kwotę 38,5 miliarda złotych. W drugiej połowie 2018 r.
Odbędą się również przetargi na dziewięć miliardów złotych. Oprócz prac remontowych budowane są nowe trasy kolejowe łączące małe osiedla z dużymi miastami.
W tej chwili 60% planowanej pracy zostało ukończone
Do 2023 r. Planowane jest ukończenie tego planu, co poprawi przepływ zarówno transportu towarowego, jak i pasażerskiego, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić dużo czasu, ale także znacząco zwiększyć ruch. Jest to szczególnie istotne w związku z faktem, że polscy producenci towarów zwiększają produkcję każdego roku, ponieważ rośnie popyt na ich produkty.
Ponadto dotyczy to nie tylko sektora rolnego, ale także przemysłu, budownictwa, inżynierii, mebli i innych dziedzin.
Istotnym czynnikiem jest ciągłe otwarcie nowych fabryk, zakładów i innych przedsiębiorstw na terenie Polski, co oczywiście pociąga za sobą konieczność transportu coraz większej ilości ładunków.
Nie należy też zapominać, że wraz z poprawą samopoczucia obywateli, coraz większa liczba Polaków częściej wybiera podróże turystyczne zarówno na terytorium własnego państwa, jak iw innych krajach. Jednocześnie najpopularniejszymi środkami transportu są szybkie pociągi i samoloty, ponieważ pozwalają oszczędzać nie tylko czas, ale także środki finansowe, ponieważ koszt podróży jest dość przystępny.
Na stacjach większości osiedli prowadzone są prace rekonstrukcyjne, które poprawiają obsługę pasażerów i zwiększają nośność.